Ze względu na duże zainteresowanie przepisami na nerniki przygotowałam małe podsumowanie. Uwielbiam to ciasto, niestety znika bardzo szybko, za szybko ;) na niektóre Wasze pytania nie znam odpowiedzi np. jak długo nernik może "leżakować" w lodówce"..... u mnie max 3 dni ze względu na ilość chętnych do jedzenia :D
Kilka spraw, które ułatwią przygotowanie nernika:
1. Nerkowce muszą być moczone! Ja najczęściej zaczynam moczyć nerkowce wieczorem, ciasto przygotowuje po powrocie z pracy więc u mnie wychodzi plus/minus 17 h!
2. Urządzenie wysokoobrotowe to Twój przyjaciel! Niestety na nerkowcach straciłam już 2 :/
3. Im dłużej miksujesz nerkowce tym masa będzie bardziej gładka i puszysta.
4. Suszone owoce do spodu zawsze moczymy w cieplej wodzie.
5. Im więcej daktyli, śliwek, moreli itd. w składzie na spód, tym będzie on bardziej mokry i kleisty.
6. Do masy możesz dodać banana, masa będzie jeszcze bardziej kremowa.
7. Aby masa z nerkowców szybciej stężała, wstawiam nernik do zamrażalnika, później trzymam w lodówce.
8. Jeżeli masz dużo czasu i chcesz żeby Twoja masa z nerkowców była naprawdę kremowa, namocz nerkowce ( 8 h min), następnie zmiksuj je, dolej 50 ml mleka roślinnego, pozostaw na kolejnych kilka godzin i ponownie zmiksuj !
9. Tortownica hmmm... dla mnie osobiście mniejsza - lepsza ... wyższy nernik więcej masy w 1 kawałku ;)
10. Jeżeli używacie mleka koksowego z puszki, ciasto nie będzie witariańskie :(
Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania piszcie postaram się odpowiedzieć :)
<3 mój ulubiony <3
coś genialnego!
OdpowiedzUsuńPięknie te ciasta wyglądają :)
OdpowiedzUsuńŚwietne zestawienie :), dodałabym tylko jedno, niezależnie czy doda się mleko kokosowe z puszki czy nie, to nernik i tak nie jest surowy. Orzechy nerkowca są poddawane w większości przypadków obróbce termicznej (orzechy ulegają zagotowaniu), żeby możliwe było oddzielenie trującej skorupki od samego orzecha. Te co mamy w sklepach, nazywane są naturalnymi czy surowymi, żeby podkreślić, że nie są dodatkowo prażone i solone. Niewiele jest w Polsce sklepów, gdzie można kupić orzechy, które zostały wydobyte metodami mechanicznymi i są dużo droższe od tych powszechnie dostępnych. Co nie zmienia faktu, że nadal to jedne z moich ulubionych orzechów :)
OdpowiedzUsuń